Op 1 april 2026 viert Apple zijn 50e verjaardag. Van een garagebedrijfje tot een van de meest invloedrijke techmerken ter wereld. Maar waar veel jubilea draaien om nostalgie, kijkt Apple opvallend vooruit. Niet alleen naar nieuwe producten, maar vooral naar een duurzamere manier van produceren, gebruiken en hergebruiken. En dat vind ik misschien wel de interessantste ontwikkeling tot nu toe.
Van Think Different naar duurzaam denken
Tijdens een event in de Apple Store in Amsterdam stond één thema centraal: duurzaamheid. Onder leiding van content creator Niels van Straaten gingen experts zoals Jaqueline Cramer, Kees Baldé en Frank Lenderink van Apple in gesprek over de toekomst van consumentenelektronica.
De kern van het verhaal is eigenlijk heel simpel. Innovatie draait niet meer alleen om wat een apparaat kan, maar ook om welke impact het heeft op de wereld om ons heen.
Apple 2030 is meer dan een mooie slogan
Apple heeft zichzelf een duidelijk doel gesteld. Het bedrijf wil in 2030 klimaatneutraal zijn over de hele keten. Dat klinkt groot, maar er zitten inmiddels ook flinke resultaten achter.
- Meer dan 60 procent minder uitstoot sinds 2015
- 76 procent minder uitstoot door het gebruik van aluminium
- Steeds meer producten met gerecyclede materialen
- Miljoenen apparaten die een tweede leven krijgen
Dat laatste vind ik persoonlijk misschien nog wel het meest interessant. Want hoeveel oude telefoons, kabels of iPads liggen er bij ons thuis in een la waar niemand nog naar omkijkt?
De waarde van oude apparaten
Volgens Apple zit daar precies een deel van de uitdaging. Veel mensen weten niet goed wat ze met oude tech moeten doen en bewaren het daarom maar. Begrijpelijk natuurlijk, want vaak werkt het nog een beetje of hangt er een herinnering aan vast.
Toch bevatten juist die oude apparaten waardevolle materialen die opnieuw gebruikt kunnen worden. Daarom zet Apple steeds meer in op trade in, refurbishment en recycling.
Daarbij speelt ook Daisy een rol. Dat is de demontagerobot van Apple die iPhones uit elkaar haalt om materialen terug te winnen. Een bijna futuristisch idee, maar tegelijk ook gewoon heel logisch.
Duurzaamheid wordt pas interessant als het dichtbij komt
Wat ik sterk vind aan dit verhaal, is dat het niet alleen over techniek gaat. Het gaat ook over hoe wij producten gebruiken in ons dagelijks leven. Je eerste iPod. Foto’s op je iPhone. Een laptop waarop je jarenlang werkte, schreef of herinneringen bewaarde.
Technologie is zelden alleen maar een apparaat. Het zijn juist de momenten en herinneringen die eraan vastzitten die het bijzonder maken. Misschien is dat ook precies waarom langer gebruiken en slimmer hergebruiken zoveel meer aandacht verdient.
Apple in Nederland
Apple is al lang geen verre Amerikaanse naam meer. Ook in Nederland heeft het merk een duidelijke geschiedenis. In 1984 kwam het eerste Apple kantoor in Zeist. Daarna volgden Bunnik en later Amsterdam.
De opening van de Apple Store aan het Leidseplein in 2012 was een bijzonder moment. Mensen stonden in de rij tot aan het Vondelpark om een kijkje te nemen. Inmiddels zijn de winkels in Amsterdam, Haarlem en Den Haag voor veel mensen meer dan alleen een plek om producten te bekijken. Je kunt er ook workshops volgen, advies krijgen en nieuwe functies ontdekken.
Meer dan een verjaardag
De viering van 50 jaar Apple begon internationaal met een optreden van Alicia Keys in New York. Een groots moment natuurlijk, maar uiteindelijk zit de echte waarde van het merk misschien juist in de kleinere verhalen.
In hoe mensen technologie gebruiken om te werken, te leren, herinneringen vast te leggen en contact te houden. Niet het apparaat zelf staat centraal, maar wat je ermee doet.
Mijn persoonlijke gedachte
Wat ik mooi vind, is dat Apple op dit moment niet alleen praat over snelheid, design en nieuwe snufjes, maar ook over verantwoordelijkheid. Want technologische vooruitgang zonder bewust omgaan met grondstoffen voelt inmiddels toch een beetje achterhaald.
De echte stap vooruit zit voor mijn gevoel in slimmer ontwerpen, minder verspillen en producten maken die langer meegaan. En misschien ook in ons eigen gedrag. Want eerlijk is eerlijk, die vergeten iPhone in een rommella vertelt ook iets over hoe wij met technologie omgaan.
Misschien is dit een goed moment om eens op te ruimen
Dus misschien is een 50e verjaardag van Apple niet alleen een mooi moment om terug te kijken, maar ook om thuis eens door die la met oude apparaten te gaan. Wie weet ligt daar nog iets dat een tweede leven verdient.
En misschien begint daar wel de meest duurzame vorm van innovatie. Gewoon bij jezelf thuis 😉
